Güncel

4.5G’nin kitabını yazdılar, 5G ve ötesi çalışmaları sahada kullanılıyor

4.5G ve 5G teknolojisi çalışmalarını müfredata alıp bu alanda Türkçe kaynak eksikliğini gideren Altınbaş Üniversitesi akademisyenleri, yoğunlaşan 5G ve 6G çalışmalarının çıktılarını da kitaplaştırmaya hazırlanıyor. Kitaplar öğrencilerin yanında iş dünyası ile meraklılara da hitap ediyor.

Teknoloji alanındaki Türkçe kaynak eksikliğini giderecek yeni bir adım atıldı. Halen Türkiye’de de mobil iletişim altyapısında kullanılan 4.5G (LTE) ve 5G alanındaki gelişmeler üniversite müfredatına alındı. Bu alandaki son bilgilerin de yer aldığı Haberleşme Teknolojileri 1 adlı kitap, öğrencilerin yanı sıra iş dünyasına ve meraklılara da hitap ediyor. 

Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Bayat ve ABD’de Rakuten Group, Inc’de 5G ve ötesi araştırmaları yapan Dr. Volkan Sevindik geleceğin teknolojisi hakkında değerlendirmelerde bulundular. Prof. Dr. Bayat, mühendislik tercih edecek üniversite adaylarının ve uluslararası projelerde yer almak isteyen mühendislere hangi yol haritasını takip etmeleri gerektiğine dair önerilerde bulundu.

Prof. Dr. Oğuz Bayat, bilgisayar, elektrik-elektronik, yazılım ve haberleşme alanında ve özellikte uluslararası projelerde çalışmak isteyen mühendislerin uluslararası standartları takip etmesi gerektiğini hatırlattı. Bayat, Üniversite olarak bu alana hizmet etmek için haberleşme sistemleri kitabını Türkçe olarak yayınladıklarını belirtti.

Altınbaş Üniversitesi’nin yayını Haberleşme Sistemleri 1 kitabında, 4G/LTE haberleşme sistemlerinin temelleri Türkçe olarak anlatılıyor. Bayat’ın verdiği bilgiye göre Haberleşme Sistemleri 1 Kitabı, bu alandaki Türkçe kaynak eksikliğini gidermek amacıyla öğrencilerden gelen istek üzerine yazıldı. Kitapta, 4.5G alanında hem akademik hem de endüstriyel çalışmaları basitleştirerek aktarıyor.

5G VE 6G ARAŞTIRMALARI DA KİTAPLAŞIYOR

Prof. Dr. Bayat, 4.5G teknolojisinin de anlatıldığı ders kitabının öğrencilerin yanında güncel teknolojileri yakından izleyen meraklılar ile sektördeki profesyonellerin de yararlanabileceği kaynaklar arasındaki yerini aldığını söyledi. Altınbaş Üniversitesi’ndeki 5G ve 6G araştırmalarına da değinen Oğuz Bayat, “Üniversitemizin akademisyenlerince bu alanda yapılan çalışmalar önemli dergilerde yayınlandı. Biz bu çalışmalar sırasında üretilen bilgileri de bir kitap altında başta üniversitelerimiz ve iş dünyası olmak üzere ülkemize yine Türkçe olarak kazandıracağız” dedi.

BLOK ZİNCİR İLE GÜVENLİK ZİRVEDE

ABD’de Rakuten Gorup Inc’de 5G ve ötesi konulu araştırmalar yürüten Dr. Volkan Sevindik, 5G teknolojileri konusundaki çalışmalarının veri güvenliği ve kaynak yönetimi alanlarında yoğunlaştığını anlattı. Veri güvenliği giderek daha fazla öne çıktığı için bu alandaki araştırmalara hızla devam ettiklerini anlatan Dr. Sevindik, “Blok zincir teknolojisini de kullanarak 5G ağ güvenliğini mevcut sistemlere oranla çok daha yukarılara taşıyoruz. Kaynak yönetimi alanında ise paket planlama algoritmaları ve frekans yönetimi algoritmaları konusunda araştırma ve geliştirme faaliyetlerimiz sürüyor” diye konuştu.

Article written by Kemal Keskin

Owner - Keskin Medya