Güncel

Bosch’tan düşük aydınlıkta bile alev ve dumanı algılayan yeni video çözümü

Bosch Bina Teknolojileri’nin video tabanlı yangın algılama sistemi AVIOTEC IP Starlight 8000’in yeni versiyonu, sadece 2 lüx’lük bir ortam aydınlatma seviyesinde bile alev ve dumanın güvenilir bir şekilde tespit edilmesine imkân veriyor. Bu amaçla Bosch, 20’den fazla algoritmanın sonuçlarını işleyen ve buna göre bir alarm kararı veren yapay zekayla kanıtlanmış video analizlerini kamera üzerinde genişletti. Bu, çözümün yanlış alarmlara karşı sağlamlığından ödün vermeden önemli ölçüde geliştirilmiş bir duyarlılığa sahip olduğunu gösteriyor.

Gece-gündüz ihtiyaçlarına göre ayarlama imkanı

Yeni yazılım versiyonu 7.61 ile AVIOTEC IP Starlight 8000, depolar ve üretim tesisleri gibi geceleri çok az ışık alan alanlardaki uygulamalar için uygunluk sunuyor. Değişen çevresel koşullar durumunda, hassasiyet programlanabilir çizelgeler kullanılarak gereksinimlere göre uyarlanabiliyor. Örneğin, yoğun gündüz saatlerindeki operasyonlar sırasında yanlış alarmlara karşı sağlamlığı optimize etmek mümkün olurken, en hızlı tespitin gerekli olduğu ve kimsenin bulunmadığı binalar, geceleri yüksek hassasiyet özelliğinden yararlanıyor.

Kurulum ve işletme maliyetlerinden tasarruf

Bosch’un yeni çözümü minimum ortam ışığıyla da güvenilir bir şekilde çalıştığından, aydınlatmanın planlanması, kurulumu ve çalışması için maliyetten tasarruf sağlıyor. Ayrıca, bu düşük ışık koşullarında yüksek yangın yükü olan uygulamalar için riskleri önemli ölçüde azaltıyor. Örneğin, genellikle riskin oldukça yüksek olduğu çok katlı otoparkların operatörlerine fayda sağlıyor. Burada AVIOTEC IP Starlight 8000, araçları ve elektrikli şarj istasyonlarını korumak için güvenilir bir erken algılamayı garanti ediyor. Çözüm, tarihi binalarda, fazla kullanılmayan ve küçük pencerelerden çok az ışık alan yan odalara da kurulabiliyor. Tüm ortamlarda kurulu kameralar, yangın algılama ve video gözetimi için aynı anda kullanılabiliyor, bu da kurulum ve işletim maliyetlerini daha da azaltıyor.

Video tabanlı yangın algılama AVIOTEC IP Starlight 8000 yeni ürün yazılımıyla gelirken, mevcut kurulumlar ücretsiz bir ürün yazılımı güncellemesiyle yeni teknolojiye yükseltilebiliyor.

Article written by Kemal Keskin

Owner - Keskin Medya