Güncel

Coronavirus İşletmeler için Bir Dijital Dönüşüm Fırsatıdır

İçinde bulunduğumuz pandemi döneminin, dijital teknolojilerin ekonomi, yönetim ve toplum için önemini ortaya koyduğunu belirten Survivor Dijital Medya Ajans Başkanı Reyhan Açıkelli, “Covid19 iş dünyasında her şeyi bir anda değiştirdi. Birçok kuruluş bir anda uzaktan çalışma ortamına geçiş yaptı. Belki de yıllarca sürebilen çalışma modellerindeki değişimleri yalnızca birkaç hafta içinde yapmak zorunda kaldılar.” Dedi.

“Çok hızlı bir dijitalleşme sürecine girdik. Okullar ders ve sınavlarını webe taşıdılar. Şirketler toplantılarını sanaldan gerçekleştiriyor ve biz internetten domates mi alınır? Diye hiç düşünmeden süpermarket ve diğer bir çok alışverişimizi internet üzerinden yapmaya başladık. Bu nedenle dijital dönüşüm, geleneksel faaliyetlerde bulunan şirketler için bir risk ya da tehdit olarak görülmemeli, bunun yerine korona salgınının dijital dönüşümde hızla ilerlemek için bir uyarı işareti olarak algılanmalıdır” diye konuştu.

Global araştırma şirketi We Are Social’ın Nisan 2020 raporuna göre bu dönemde, e-ticaret sitelerinde çevrimiçi öğrenme ve alışverişte artış yaşandı . Online alışveriş aramaları %81 arttı. En çok ziyaret edilen kategori olan süpermarketlerde %251’lik bir artış  yaşandı. Bunun da aslında birer tüketici olarak hepimizin dijitalleşmeye ne kadar hızlı bir şekilde adapte olduğumuzun bir kanıtı niteliğinde olduğunu ifade eden Açıkelli, kişilerin sağladığı bu hızlı adaptasyonu şirketlerde başarabilmeli dedi.

Dijital Dönüşümde Başarı için Müşteri odaklı Olunmalı

“Dijital bir dönüşümün gerçekten başlayabilmesi için, şirket zihniyeti  ürün odaklı olmaktan müşteri odaklı olmaya dönüştürülmelidir. “ diyen Açıkelli,  teknoloji kararlarının arkasındaki itici güç müşteriler olmalı ve amaç organizasyon için işleri kolaylaştırmak yerine müşterilerin hayatlarını kolaylaştırmak olmalıdır. Müşteri odaklılık, diğer tüm dijital dönüşüm kararlarının temelini oluşturur. değerlendirmesinde bulundu.

Article written by Kemal Keskin

Owner - Keskin Medya