Güncel

“Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Yönetmeliği” hakkında TOBB Finansal Teknolojiler Meclis Başkanı Sayın Koray Bahar’ın görüşü

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Dijital Banka Yönetmeliği ülkemizde dijital bankaların önünü açarak finansal kapsayıcılığın artırılması ve hizmetlerin çeşitlendirilmesi açısından önemli bir adımdır. Hayırlı olsun.

BDDK’nın son yayımladığı yönetmeliği, geçen haftalarda Merkez Bankası’nın ödeme ve e-para kuruluşları için yayımladığı yönetmelikle beraber değerlendirirsek; Türkiye’de ibrenin finansal istikrar tercihinden yana kaydığını söyleyebiliriz. Finansal kapsayıcılığı artıracak, kayıt içi ekonomiyi büyütecek ve rekabeti güçlendirecek bir düzenleme olduğunu düşünüyoruz. 

Sektör olarak en önemli talebimiz 1 milyar TL’lik sermaye şartının azaltılmasıydı. Farklı işlemler için daha düşük asgari sermayeye izin verilmesini talep etmiştik. Biraz açmak gerekirse; şu işi yapacaksan 300 milyon, şunu da yapacaksan 300 milyon daha… Lego gibi olsun diye öneri getirmiştik. Üzülerek bu önerimizin kabul görmediğini görüyoruz.

Öte yandan taslakta BDDK “daha önceden faaliyet izni verdiğim ödeme ve e-para kuruluşlara kuruluş izni için inceleme yapmayacağım” diyordu. Bunlar zaten BDDK’nın denetiminden bir kez geçmiş kuruluşlar. Doğrudan faaliyet izninde bulunabilecekti. Bunu da kaldırdıklarını görüyoruz. Merkez Bankası da ödeme ve e-para kuruluşlarının başka alanda faaliyet göstermesini sınırladı. Dolayısıyla, dijital bankacılık alanına esas girecek oyunlar olan bu finteklerin işi zorlaşacak. Sektör olarak endişemiz; sermaye yeterliği ve diğer kısıtlar düşünüldüğünde dijital bankacılığın büyük teknoloji şirketleri ve telkoların oyun alanı olarak kalması. Finteklerin buradaki varlığını desteklememiz lazım.

Taslakta BDDK’ya verilen “faiz oranlarının çok düşürülmesi” vb. durumlarda müdahale etmek yetkisinin kaldırılmasını sistem için olumlu bir düzenleme olarak görüyoruz.

Article written by Kemal Keskin

Owner - Keskin Medya