Güncel

Fugaku, dünyanın en hızlı Süper Bilgisayarı Unvanını koruyor

Dünyanın en hızlı bilgisayarı Fugaku ile tarihte ilk kez bir süper bilgisayar aynı anda Top500, HPCG ve Graph500’de birinci oldu. Covid-19 üzerine yapılan araştırmalar için deneysel olarak kullanılan Fugaku’nun pek çok alanda araştırmaları hızlandırarak toplumsal gelişmeye katkı sunması hedefleniyor.

RIKEN ve Fujitsu Limited tarafından ortaklaşa Arm® teknolojisiyle geliştirilen süper bilgisayar Fugaku, dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarından biri olarak Top500 listesinde ikinci kez en üst sırada yer aldı. Fugaku Süper Bilgisayar, gerçek iş ortamı uygulamaları kıstas alınarak yapılan HPCG’de (Yüksek Performanslı Eşlenik Gradyan), yapay zeka uygulamalarında kullanılan görevler için performans yeteneklerine göre sıralayan HPL-AI’de ve veri yoğun yüklere dayalı sistemleri sıralama yetkinliğini gösteren Graph 500’de ilk sırada yer alırken, tarihte ilk kez bir süper bilgisayar aynı anda Top500, HPCG ve Graph500’de birinci oldu.

Riken Bilişim Merkezi’nde bulunan Fugaku, yüksek öncelikli sosyal ve bilimsel konuları ele alacak geniş bir uygulama yelpazesi ile Japonya’nın yeni nesil amiral gemisi süper bilgisayarlarını geliştirmek için ulusal bir plan çerçevesinde hayata geçiriliyor. İlaç keşfi, kişiselleştirilmiş ve önleyici tıp, doğal afetlerin simülasyonları, hava ve iklim tahmini, enerji oluşturma, depolama ve kullanım, temiz enerjinin geliştirilmesi gibi alanlarda uygulamalar çalıştırarak Toplum 5.0 planına ulaşması amaçlanıyor. Fugaku şu anda virüsün yayılmasının teşhisi, tedavisi ve simülasyonları da dahil olmak üzere Covid-19 üzerine yapılan araştırmalar için deneysel olarak kullanılıyor.

Article written by Kemal Keskin

Owner - Keskin Medya