Sosyal Medya

K-pop, Twitter’da Rekora Doymuyor, 1 Yıl İçinde 7.5 Milyar Tweet Atıldı

Türkiye Twitter’da K-pop hakkında en çok tweet atan ülkeler arasında ilk 15’te yer alırken, Twitter’daki K-pop hayran sayısında ise 11. Sırada yer aldı.

Ağustos 2021, İstanbul – K-pop, Twitter’daki en popüler konulardan biri olmaya devam ediyor. Bu durum pandemi döneminde de değişmedi. Hayranlar, en sevdikleri K-pop sanatçıları ve dünyanın dört bir yanındaki #KpopTwitter topluluğuyla bağlantı kurmak için Twitter’ı kullanıyorlar. 1 Temmuz 2020 ile 30 Haziran 2021 arasındaki dönemde, K-pop hakkında 7,5 milyar Tweet atıldı ve K-pop ile ilgili yıllık en fazla Tweet sayısı rekoru kırılmış oldu.

K-pop sohbetleri dünya çapında sürüyor, Endonezya ilk sırada, Türkiye ise 15. sırada

Tutkulu ve canlı #KpopTwitter sohbetleri, K-pop hayranları birbirleriyle bağlantı kurarken dünya çapında yankılanmaya devam ediyor. Endonezya, Filipinler, Tayland, Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri, en fazla K-pop ile ilgili Tweet’e sahip ülkeler olarak başı çekiyor. Türkiye ise, K-pop hakkında en çok tweet atan 15. ülke oldu ve sohbetlerin büyük bir parçası oldu.

K-pop’un popülaritesi artmaya devam ediyor

Asya Pasifik’ten Güney Amerika’ya, küresel K-pop hayran kitlesi Twitter’da büyümeye devam ediyor. Peru ve Kolombiya, K-pop hakkında en çok Tweet atan kişiyle ilk 20 ülke listesine girdi. Türkiye rakamlarına baktığımızda ise Türkiye’nin Twitter’da en çok K-pop hayranları olan ülkeler arasında 11. ülke olduğunu görüyoruz.

İşte Twitter’daki K-pop sanatçılarındaki ilk 20

Twitter, ilk kez K-pop sanatçıları arasında Twitter’da en çok konuşulan ilk 20 listesini açıkladı. İşte o isimler; 

 1. BTS (@BTS_twt)
 2. NCT (@NCTsmtown)
 3. BLACKPINK (@BLACKPINK)
 4. EXO (@weareoneEXO)
 5. TREASURE (@treasuremembers)
 6. TOMORROW X TOGETHER (@TXT_members)
 7. ENHYPEN (@ENHYPEN)
 8. GOT7 (@GOT7Official)
 9. TWICE (@JYPETWICE)
 10. SEVENTEEN (@pledis_17)
 11. ATEEZ (@ATEEZofficial)
 12. Stray Kids (@Stray_Kids)
 13. THE BOYZ (@WE_THE_BOYZ)
 14. Red Velvet (@RV_smtown)
 15. MONSTA X (@OfficialMonstaX)
 16. iKON (@YG_iKONIC)
 17. IZ*ONE (@official_izone)
 18. DAY6 (@day6official)
 19. ASTRO (@offclASTRO)
 20. SHINee (@SHINee)

Geçen yıl Ağustos ayında çıkış yapan TREASURE (@treasuremembers), muhteşem bir çıkışla listede beşinci sırada yer aldı. Ağustos 2020’den bu yana TREASURE, Twitter’da hayranlarıyla aktif olarak iletişim kurarken altı ay boyunca dört #TwitterBlueroom Canlı Soru-Cevap oturumu gerçekleştirdi. Benzer şekilde, geçen yıl Kasım ayının sonlarında çıkış yapan yeni erkek grubu ENHYPEN (@ENHYPEN) yedinci sırada yer alıyor.

Ve son olarak, Twitter’daki K-pop sohbetleri hakkında Türkiye’den bazı harika örnekler:

Article written by Kemal Keskin

Owner - Keskin Medya